Lorem ipsum dolor sit amet, adipisc ing elit, consectetur adipiscing elit. Duis ut ligula leo adipiscing elit.

PHONE:           0035 244 58 265

E-MAIL:           info@example.com

ADDRESS:      Rohr PL 989, NY

Image Alt

Mladost Trophy

About Mladost Trophy

The Mladost Trophy is the oldest Croatian sports award. The award has been given out every year since 1950 for the best sports results of individuals and teams in the previous year. The award, a cast bronze statue, is the work of academic sculptor Ivan Sabolić

Today, the Mladost Trophy is traditionally awarded every year in six categories: best female athlete, best male athlete, best women’s team, best men’s team, best club and best sports worker. Over the years, Mladost Trophy has also been awarded several times as a special recognition to members of the management, but also to all individuals or companies who have helped with their work and activities in the work and success of HAŠK Mladost.

In addition to the Mladost Trophy, the Mladost Lifetime Achievement award, a work by the academic sculptor Damir Mataušić, has been awarded every year since 2003. The first lifetime achievement award was given to Žarko Susić.

All of this is aimed at creating a society as one big family, which is the practice in most sports clubs.

Current winners of the Mladost Trophy for 2020

Best female athlete

Sandra Perković, athletics

Best male athlete

Kruno Nikačević, volleyball

Best klub

Hrvatski akademski veslački klub Mladost – rowing

Best women's team

women’s senior team Hrvatski akademski odbojkaški klub Mladost – volleyball

Best men's team

Hrvatski akademski veslački klub Mladost – men’s pair – rowing – Valent i Martin Sinković

Best sports worker

Nikola Bralić, rowing

Lifetime Achievement Award

for 2021

Miroslav Pavlaković, shooting

Mladost Trophy has been awarded every year since 1950 for the best sports results of individuals and teams in the previous year. The first Mladost Trophy was awarded to athlete Ivo Kleiner, as the best athlete of 1950.

Since 2003, he has been awarding the Mladost Lifetime Achievement Award. The first lifetime achievement award was given to Žarko Susić.

To see the other winners, select the following section.

for 2021

Miroslav Pavlaković, shooting

for 2020

Milka Babović, athletics

for 2019

Vinko Dobrić, volleyball

for 2018

Nikola Bralić, rowing

for 2017

Boris Labar, prof. dr. sc., water polo

for 2016

Krunoslav Hulak, chess

for 2015

Zlatko Dežđek, field hokey

for 2014

Marijan Gredelj, mr. sc., athletics

for 2013

Ozren Bonačić, water polo

for 2012

Vicko Lučić, management

for 2011

Marina Žagar, artistic swimming

for 2010

Bogomir Jambrošić, fencing

for 2009

Viktor Fiolić, dr., table tennis

for 2008

Damir Karlović, prof. dr. sc., management

for 2007

Pravomil Barin, rowing

for 2006

Đurđa Fočić-Šourek, athletics

for 2005

Vlasta Maček, chess

for 2004

Luka Bajakić, management

for 2003

Žarko Susić, athletics

for 2020

best female athlete – Sandra Perković, athletics
best male athlete – Kruno Nikačević, volleyball
best club – Hrvatski akademski veslački klub Mladost – rowing
best women’s team – women’s senior team Hrvatski akademski odbojkaški klub Mladost – volleyball
best men’s team – Hrvatski akademski veslački klub Mladost – men’s pair rowing – Valent i Martin Sinković
best sports worker – Nikola Bralić, rowing

for 2019

best female athlete – Sandra Perković, athletics
best male athlete – Ivan Marcelić, water polo
best club – Hrvatski akademski hokejski klub Mladost – field hockey
best women’s team – women’s senior team Hrvatski akademski odbojkaški klub Mladost – volleyball
best men’s team – Hrvatski akademski veslački klub Mladost – men’s pair rowing – Valent i Martin Sinković
best sports worker – Nik Jurišić, rugby

for 2018

best female athlete – Sandra Perković, athletics
best male athlete – Inoslav Krnić, volleyball
best club – Hrvatski akademski odbojkaški klub Mladost – volleyball
best women’s team – women’s senior team Ženski akademski vaterpolo klub Mladost – water polo
best men’s team – Hrvatski akademski veslački klub Mladost – men’s pair rowing – Valent i Martin Sinković
best sports worker – Nikola Bralić, rowing

for 2017

best female athlete – Sandra Perković, athletics
best male athlete – Ivan Marcelić, water polo
best club – Hrvatski akademski veslački klub Mladost
best women’s team – women’s senior team Hrvatski akademski hokejski klub Mladost – field hockey
best men’s team – Hrvatski akademski veslački klub Mladost – men’s pair rowing – Valent i Martin Sinković
best sports worker – Miroslav Pavlaković, shooting

for 2016

best female athlete – Sandra Perković, athletics
best male athlete – Luka Bukić, water polo
best club – Hrvatski akademski veslački klub Mladost – rowing
best women’s team – women’s senior team Hrvatski akademski odbojkaški klub Mladost – volleyball
best men’s team – Hrvatski akademski veslački klub Mladost – men’s double sculls rowing – Martin i Valent Sinković
best sports worker – Edis Elkasević, athletics

for 2015

best female athlete – Sandra Perković, athletics
best male athlete – Zvonimir Ivašković, athletics
best club – Hrvatski akademski veslački klub Mladost – rowing
best women’s team – women’s senior team – Hrvatski akademski odbojkaški klub Mladost – volleyball
best men’s team – Hrvatski akademski veslački klub Mladost – men’s double sculls rowing – Martin i Valent Sinković
best sports worker – Nikola Bralić, rowing

for 2014

best female athlete – Sandra Perković, athletics
best male athlete – Ivan Levaj, swimming
best club – Hrvatski akademski veslački klub Mladost – rowing
best women’s team – women’s senior team – Hrvatski akademski odbojkaški klub Mladost – volleyball
best men’s team – Hrvatski akademski veslački klub Mladost – rowing
best sports worker – Goran Nuskern, rowing

for 2013

best female athlete – Katarina Radoš, swimming
best male athlete – Ivan Levaj, swimming
best club – Hrvatski akademski plivački klub Mladost – swimming
best women’s team – Hrvatski akademski odbojkaški klub Mladost – volleyball
best men’s team – Hrvatski akademski veslački klub Mladost – rowing
best sports worker – Nikola Bralić, rowing

for 2012

best female athlete – Mateja Jeger, table tennis
best male athlete – Josip Pavić, water polo
best club – Hrvatski akademski veslački klub Mladost – rowing
best women’s team – Hrvatski akademski stolnotenski klub Mladost – table tennis
best men’s team – Hrvatski akademski veslački klub Mladost – men’s double sculls rowing – Martin i Valent Sinković
best sports worker – Igor Brigljević, swimming

for 2011

best female athlete – Suzana Cimbal Špirelja, shooting
best male athlete – Jurica Grubišić, athletics
best club – Hrvatski akademski klub sinkroniziranog Mladost – artistic swimming
best women’s team – Hrvatski akademski stolnoteniski klub Mladost – table tennis
best men’s team – Hrvatski akademski hokejski klub Mladost – field hockey
best sports worker – Zoran Emeršić, rowing

for 2010

best female athlete – Mateja Jeger, table tennis
best male athlete – Aleksej Puninski, swimming
best club – Hrvatski akademski hokejski klub Mladost – field hockey
best women’s team – Hrvatski akademski stolnoteniski klub Mladost – table tennis
best men’s team – Hrvatski akademski veslački klub Mladost – men’s double sculls rowing – Martin i Valent Sinković
best sports worker – Zoran Sumajstorčić, rugby

for 2009

best female athlete – Mirela Đurak, table tennis
best male athlete – Jurica Grubišić, athletics
best club – Hrvatski akademski veslački klub Mladost – rowing
best women’s team – Hrvatski akademski stolnoteniski klub Mladost – table tennis
best men’s team – Hrvatski akademski odbojkaški klub Mladost – volleyball
best sports worker – Žarko Martinek, athletics

for 2008

best female athlete – Tamara Boroš, table tennis
best male athlete – Jurica Grubišić, athletics
best club – Hrvatski akademski odbojkaški klub Mladost – volleyball
best women’s team – Hrvatski akademski stolnoteniski klub Mladost – table tennis
best men’s team – Hrvatski akademski vaterpolo klub Mladost – water polo
best sports worker – Vladimir Lasić, dr. rowing

for 2007

best female athlete – Andrea Bakula, table tennis
best male athlete – Saša Imprić, swimming
best club – Hrvatski akademski hokejski klub Mladost – field hockey
best women’s team – Hrvatski akademski stolnoteniski klub Mladost
najbolja muška ekipa – Hrvatski akademski plivački klub Mladost – table tennis
best sports worker – Aleksandar Seleznev, swimming

for 2006

best female athlete – Danijela Grgić, athletics
best male athlete – Zdenko Kožul, chess
best club – Hrvatski akademski plivački klub Mladost – swimming
best women’s team – Hrvatski akademski odbojkaški klub Mladost – volleyball
best men’s team – Hrvatski akademski plivački klub Mladost – swimming
best sports worker – Željko Grabušić, athletics

for 2005

best female athlete – Suzana Cimbal Špirelja, shooting
best male athlete – Gordan Kožulj, swimming
best club – Hrvatski akademski mačevalački klub Mladost – fencing
best women’s team – Hrvatski akademski odbojkaški klub Mladost – volleyball
best men’s team – Hrvatski akademski plivački klub Mladost – swimming
best sports worker – Zlatko Dežđek, field hockey

for 2004

best female athlete – Petra Banović, swimming
best male athlete – Darko Limov, fencing
best club – Hrvatski akademski stolnoteniski klub Mladost – table tennis
best women’s team – Hrvatski akademski stolnoteniski klub Mladost – table tennis
best men’s team – Hrvatski akademski odbojkaški klub Mladost – volleyball
best sports worker – Borislav Damjanić, swimming

for 2003

best female athlete – Eldijana Bensten, table tennis
best male athlete – Aleksej Puninski, swimming
best club – Hrvatski akademski hokejski klub Mladost
best women’s team – Hrvatski akademski odbojkaški klub Mladost – volleyball
best men’s team – Hrvatski akademski vaterpolo klub Mladost – water polo
best sports worker – Vladimir Mikulec, athletics

for 2002

best female athlete – Ivana Brkljačić, athletics
best male athlete – Siniša Ergotić, athletics
best club – Hrvatski akademski veslački klub Mladost – rowing
best women’s team – Hrvatski akademski odbojkaški klub Mladost – volleyball
best men’s team – Hrvatski akademski vaterpolo klub Mladost – water polo
best sports worker – Nikola Bralić, rowing

for 2001

best female athlete – Eldijana Aganović, table tennis
best male athlete – Gordan Kožulj, swimming
best club – Hrvatski akademski atletski klub Mladost – athletics
best women’s team – Hrvatski akademski stolnoteniski klub Mladost – table tennis
best men’s team – Hrvatski akademski veslački klub Mladost – part of the national eight team rowing – Tomislav Smoljanović i Oliver Martinov
best sports worker – Gordan Tomas, swimming

for 2000

best female athlete – Ivana Brkljačić, athletics
best male athlete – Tomislav Smoljanović, rowing
best club – Hrvatski akademski plivački klub Mladost – swimming
best women’s team – Hrvatski akademski stolnoteniski klub Mladost – table tennis
best men’s team – Hrvatski akademski veslački klub Mladost – men’s pair rowing – Ninoslav Saraga i Oliver Martinov
best sports worker – Josip Jelić, field hockey

for 1999

best female athlete – Suzana Cimbal, shooting
best male athlete – Gordan Kožulj, swimming
best club – Hrvatski akademski vaterpolo klub Mladost – water polo
best women’s team – Hrvatski akademski stolnoteniski klub Mladost – table tennis
best men’s team – Hrvatski akademski veslački klub Mladost – men’s pair rowing – Ninoslav Saraga i Oliver Martinov
best sports worker – Ante Čičin Šain, water polo
special award– Vjekoslav Delimar, management

for 1998

best female athlete – Eldijana Aganović, table tennis
best male athlete – Gordan Kožulj, swimming
best club – Hrvatski akademski veslački klub Mladost – rowing
best team – Hrvatski akademski odbojkaški klub Mladost – volleyball
best sports worker – Ivanka Pavlaković, shooting

for 1997

best female athlete – Kristina Perica, athletics
best male athlete – Ante Jakovčević, volleyball
best club – Hrvatski akademski plivački klub Mladost – swimming
best team – Hrvatski akademski stolnoteniski klub Mladost – women’s team
best sports worker – Bogomir Jambrošić, fencing

for 1996

best female athlete – Petra Banović, swimming
best male athlete – Dejan Laninović, volleyball
best club – Hrvatski akademski atletski klub Mladost – athletics
best team – Hrvatski akademski vaterpolo klub Mladost – water polo
best sports worker – Ozren Bonačić, water polo

for 1995

best female athlete – Barbara Jelić, volleyball
best male athlete – Vjeko Kobešćak, water polo
best club – Hrvatski akademski klub hokeja na travi Mladost – field hockey
best team – Hrvatski akademski vaterpolo klub Mladost – water polo
best sports worker – Marijan Gredelj, athletics

for 1994

best female athlete – Tamara Boroš, – table tennis
best male athlete – Krešimir Čač, swimming
best club – Hrvatski akademski stolnoteniski klub Mladost
best team – Hrvatski akademski veslački klub Mladost – men’s pair rowing – Ninoslav Saraga i Oliver Martinov
best sports worker – prof. dr. sc. Damir Karlović, management

for 1993

best female athlete – Suzana Skoko, shooting
best male athlete – Ivan Mustapić, athletics
best club – Hrvatski akademski veslački klub Mladost – rowing
best team – Hrvatski akademski odbojkaški klub Mladost – women’s team volleyball
best sports worker – Marina Žagar, artistic swimming

for 1992

best female athlete – Irina Kirilova, volleyball
best male athlete – Perica Bukić, water polo
best club– Akademski odbojkaški klub Mladost – volleyball
best team – Akademski vaterpolo klub Mladost – water polo
best sports worker – Josip Šeremet, chess

for 1991

awards were not given out because of the war

for 1990

best female athlete – Danijela Bilbija, volleyball
best male athlete – Perica Bukić, water polo
best club – Akademski odbojkaški klub Mladost – volleyball
best team – Akademski vaterpolo klub Mladost – water polo
best sports worker – Vlado Kobeščak, water polo
special award – Irina Parhomčuk, volleyball
special award – Neven Barač, volleyball

for 1989

best female athlete – Danijela Bilbija, volleyball
best male athlete – Dubravko Šimenc, water polo
best club – Akademski vaterpolo klub Mladost
best team – Akademski odbojkaški klub Mladost – volleyball women’s team
best sports worker – mr. sc. Juraj Šare, volleyball

for 1988

best female athlete – Jasna Fazlić, table tennis
best male athlete – Tomislav Paškvalin, water polo
best club – Akademski vaterpolo klub Mladost – water polo
best team – Akademski streljački klub Mladost – shooting women’s team
najbolji športski djelatnik – Pravomil Barin, rowing
special award – Srećko Čubrić, INA Naftaplin

for 1987

best female athlete – Gordana Malević, volleyball
best male athlete – Fran Vukadin, swimming
best club – Akademski odbojkaški klub Mladost – volleyball
best team – Akademski odbojkaški klub Mladost – volleyball women’s team
best sports worker – Željko Cerjan, tennis

for 1986

best female athlete – Branka Batinić, table tennis
best male athlete – Tomislav Paškvalin, water polo
best club – Akademski stolnoteniski klub Mladost – table tennis
best team – Akademski vaterpolo klub Mladost – water polo men’s team

for 1985

best female athlete – Branka Batinić, table tennis
best male athlete – Goran Prpić, tennis
best club – Akademski stolnoteniski klub Mladost – table tennis
best team – Akademski streljački klub Mladost – men’s team
best sports worker – Ivo Lugar, athletics

for 1984

best female athlete – Gorana Stojnić, shooting
best male athlete – Tomislav Paškvalin, water polo
best club – Akademski odbojkaški klub Mladost – volleyball
best team – Akademski odbojkaški klub Mladost – volleyball women’s team
best sports worker – Stevo Polojac, management

for 1983

best female athlete – Branka Batinić, table tennis
best male athlete – Bruno Orešar, tennis
best club – Akademski odbojkaški klub Mladost – volleyball
best team – Akademski odbojkaški klub Mladost – volleyball men’s team
best sports worker – Ivo Zlatar, field hockey

for 1982

best female athlete – Branka Batinić, table tennis
best male athlete – Željko Knapić, athletics
best club – Akademski teniski klub Mladost – tennis
best team – Akademski šahovski klub Mladost – chess
best sports worker – Josip Dokonal, management
special award – INA Naftaplin

for 1981

best female athlete – Branka Batinić, table tennis
best male athlete – Miroslav Pavlaković, shooting
best club – Akademski teniski klub Mladost – tennis
best team – Akademski odbojkaški klub Mladost – volleyball men’s team
best sports worker – dr. sc. Viktor Fiolić, table tennis
special award – Bruno Orešar, tennis

for 1980

best female athlete – Iva Fehman, fencing
best male athlete – Ivica Jelić, volleyball
best club – Akademski skijaški klub Mladost – skiing
best team – Akademski streljački klub Mladost – shooting men’s team
best sports worker – Neven Barač, odbojka
special award – Stevo Polojac, management
special award – Hidroelektra

for 1979

best female athlete – Renata Šašak, tennis
best male athlete – Ljubomir Travica, volleyball
best club – Akademski teniski klub Mladost – tennis
best team – Akademski stolnoteniski klub Mladost – table tennis women’s team
best sports worker – Miroslav Frangen, basketball
special award – Veljko Pribić, management
special award – Rajko Sojanović, rowing

for 1978

best female athlete – Vesna Šeparović, swimming
best male athlete – Mirsad Galijaš, water polo
best club – Akademski veslački klub Mladost – rowing
best team – Akademski stolnoteniski klub Mladost – table tennis women’s team
best sports worker – Boris Marušić, management

for 1977

best female athlete – Vlasta Maček, chess
best male athlete – Vinko Dobrić, volleyball
best club – Akademski šahovski klub Mladost – chess
best team – Akademski odbojkaški klub Mladost – men’s team
best sports worker – Ivo Marendić, swimming

for 1976

best female athlete – Đurđa Fočić, athletics
best male athlete – Ivica Jelić, volleyball
best club – Akademski judo klub Mladost – judo
best team – Akademski stolnoteniski klub Mladost – table tennis women’s team
best sports worker – prof. dr. sc. Tomislav Lovrić, management

for 1975

best female athlete – Branka Batinić, table tennis
best male athlete – Ozren Bonačić, water polo
best club – Akademski plivački klub Mladost – swimming
best team – Akademski mačevalački klub Mladost – fencing men’s team
best sports worker – Lovro Ratković, management

for 1974

best female athlete – Eva Majnarić, swimming
best male athlete – Goran Žuvela, judo
best club – Akademski mačevalački klub Mladost – fencing
best team – Akademski judo klub Mladost – judo
best sports worker – Marijan Drnić, management

for 1973

best female athlete – Đurđa Fočić, athletics
best male athlete – Zoran Lazić, shooting
best club – Akademski plivački klub Mladost – swimming
best team – Akademski stolnoteniski klub Mladost – table tennis women’s team
best sports worker – Boris Marušić, tennis

for 1972

best female athlete – Đurđa Fočić, athletics
best male athlete – Slobodan Kraljević, judo
best club – Akademski plivački klub Mladost – swimming
best team – Akademski plivački klub Mladost – swimming
best sports worker – Zdravko Baršnik, judo

for 1971

best female athlete – Mirjana Resler, table tennis
best male athlete – Vlado Janković, volleyball
best club – Akademski skijaški klub Mladost – skiing
best team – Akademski vaterpolo klub Mladost – water polo
best sports worker – Radovan Lipovšćak, skating

for 1970

best female athlete – Đurđa Fočić, athletics
best male athlete – Vlado Janković, volleyball
best club – Akademski judo klub Mladost – judo
best team – Akademski odbojkaški klub Mladost – volleyball men’s team
best sports worker – Vicko Lučić, swimming

for 1969

best female athlete – Željka Anić, athletics
best male athlete – Predrag Miloš, swimming
best club – Akademski plivački klub Mladost – swimming
best team – Akademski vaterpolo klub Mladost – water polo
best sports worker – Borko Vranjican, water polo

for 1968

best female athlete – Đurđa Fočić, athletics
best male athlete – Karlo Stipanić, water polo
best club – Akademski stolniteniski klub Mladost – table tennis
best team – Akademski vaterpolo klub Mladost – water polo
best sports worker – Marijan Žužej, water polo

for 1967

best female athlete – Mirjana Resler, table tennis
best male athlete – Karlo Stipanić, water polo
best club – Akademski plivački/vaterpolo klub Mladost – swimming/water polo
best sports worker – Lovro Ratković, table tennis

for 1966

best female athlete – Mirjana Resler, table tennis
best male athlete – Radovan Krajnović, judo
best club – Akademski mačevalački klub Mladost – fencing
best sports worker – Tihomir Sertić, shooting/skiing

for 1965

best female athlete – Srebrenka Verži, swimming
best male athlete – Mladen Kos, volleyball
best club – Akademski judo klub Mladost – judo
best sports worker – Žarko Susić, athletics

for 1964

best female athlete – Olga Šikovec Luncer, athletics
best male athlete – Ivo Trumbić, swimming
best club – Akademski judo klub Mladost – judo
best sports worker – Željko Cerjan, tennis
special award – Bogdan Tomašić, management

for 1963

best female athlete – Olga Šikovec Luncer, athletics
best male athlete – Zlatko Šimenc, water polo
best club – Akademski odbojkaški klub Mladost – volleyball
best sports worker – Rudolf Kapko, volleyball

for 1962

best female athlete – Olga Šikovec Luncer, athletics
best male athlete – Gordan Janković, volleyball
best club – Akademski plivački klub Mladost – swimming
best sports worker – Braslav Rabar, chess
special award – University of Zagreb
special award – Luka Bajakić, management
special award – Većeslav Holjevac, Mayor of Zagreba
special award – Nikola Sekulić Bunko, University of Zagreb

for 1961

best female athlete – Olga Šikovec Luncer, athletics
best male athlete – Dmitar Šijan, judo
best sports worker – Milan Cic Krajačić, athletics
best sports worker – Roko Celegin, management

for 1960

best female athlete – Alemka Maričić, athletics
best male athlete – Nikola Čupin, rowing
best male athlete – Antun Ivanković, rowing
best club – Akademski atletski klub Mladost – athletics
najbolji športski djelatnik – Ivo Juras, rowing

for 1959

best female athlete – Ljerka Jug, athletics
best male athlete – Viktor Šnajder, athletics
best club – Akademski rukometni klub Mladost – handball
best sports worker – Bojan Stranić, volleyball
best sports worker – Aleksandar Koharović, management
special award – prof. dr. sc. Andrija Mohorovičić, management

for 1958

best female athlete – Milka Babović, athletics
best male athlete – Zdenko Mikina, volleyball
best club – Akademski klub hokeja na travi Mladost – field hockey

for 1957

best female athlete – Milka Babović, athletics
best male athlete – Branko Miler, athletics
best club – Akademski veslački klub Mladost – rowing

for 1956

best female athlete – Slavica Mudrinjak, volleyball
best male athlete – Zdravko Ježić, water polo
best club – Akademski skijaški klub Mladost – skiing

for 1955

best female athlete – Milka Babović, athletics
best male athlete – Žarko Dolinar, table tennis
best club – Akademski šahovski klub Mladost – chess

for 1954

best female athlete – Milka Babović, athletics
best male athlete – Žarko Dolinar, table tennis
best club – Akademski atletski klub Mladost – athletics

for 1953

best female athlete – Milka Babović, athletics
best male athlete – Marijan Finci, swimming

for 1952.

best female athlete – Milka Babović, athletics
best male athlete – Zlatko Mašek, shooting

for 1951

best female athlete – Milica Šumak, athletics
best male athlete – Zdravko Ježić, water polo

for 1950

best athlete – Ivo Kleiner, athletics