Menu

for the year 1950.
best male athlete – Ivo Kleiner, athletics

for the year 1951.
best female athlete – Milica Šumak, athletics
best male athlete – Zdravko Ježić, water polo

for the year 1952.
best female athlete – Milka Babović, athletics
best male athlete – Zlatko Mašek, shooting

for the year 1953.
best female athlete – Milka Babović, athletics
best male athlete – Marijan Finci, swimming

for the year 1954.
best female athlete – Milka Babović, athletics
best male athlete – Žarko Dolinar, table tennis
best klub – Akademski atletski klub Mladost

for the year 1955.
best female athlete – Milka Babović, athletics
best male athlete – Žarko Dolinar, table tennis
best klub – Akademski šahovski klub Mladost

for the year 1956.
best female athlete – Slavica Mudrinjak, voleyball
best male athlete – Zdravko Ježić, water polo
best klub – Akademski skijaški klub Mladost

for the year 1957.
best female athlete – Milka Babović, athletics
best male athlete – Branko Miler, athletics
best klub – Akademski veslački klub Mladost

for the year 1958.
best female athlete – Milka Babović, athletics
best male athlete – Zdenko Mikina, voleyball
best klub – Akademski klub hokeja na travi Mladost

for the year 1959.
best female athlete – Ljerka Jug, athletics
best male athlete – Viktor Šnajder, athletics
best klub – Akademski rukometni klub Mladost
best sport worker – Bojan Stranić, voleyball
best sport worker – Aleksandar Koharović, HAŠK management
special acknowledgment – prof. dr. sc. Andrija Mohorovičić, HAŠK management

for the year 1960.
best female athlete – Alemka Maričić, swimming
best male athlete – Nikola Čupin, rowing
best male athlete – Antun Ivanković, rowing
best klub – Akademski atletski klub Mladost
best sport worker – Ivo Juras, rowing

for the year 1961.
best female athlete – Olga Šikovec Luncer, athletics
best male athlete – Dmitar Šijan, judo
best sport worker – Milan Cic Krajačić, athletics
best sport worker – Roko Celegin, HAŠK management

for the year 1962.
best female athlete – Olga Šikovec Luncer, athletics
best male athlete – Gordan Janković, voleyball
best klub – Akademski plivački klub Mladost
best sport worker – Braslav Rabar, chess
special acknowledgment – Sveučilište u Zagrebu
special acknowledgment – Luka Bajakić, HAŠK management
special acknowledgment – Većeslav Holjevac, mayor of Zagreb
special acknowledgment – Nikola Sekulić Bunko, University of Zagreb

for the year 1963.
best female athlete – Olga Šikovec Luncer, athletics
best male athlete – Zlatko Šimenc, water polo
best klub – Akademski odbojkaški klub Mladost
best sport worker – Rudolf Kapko, voleyball

for the year 1964.
best female athlete – Olga Šikovec Luncer, athletics
best male athlete – Ivo Trumbić, swimming
best klub – Akademski judo klub Mladost
best sport worker – Željko Cerjan, tennis
special acknowledgment – Bogdan Tomašić, HAŠK management

for the year 1965.
best female athlete – Srebrenka Verži, swimming
best male athlete – Mladen Kos, voleyball
best klub – Akademski judo klub Mladost
best sport worker – Žarko Susić, athletics

for the year 1966.
best female athlete – Mirjana Resler, table tennis
best male athlete – Radovan Krajnović, judo
best klub – Akademski mačevalački klub Mladost
best sport worker – Tihomir Sertić, shooting/skiing

for the year 1967.
best female athlete – Mirjana Resler, table tennis
best male athlete – Karlo Stipanić, water polo
best klub – Akademski plivački/vaterpolo klub Mladost
best sport worker – Lovro Ratković, table tennis

for the year 1968.
best female athlete – Đurđa Fočić, athletics
best male athlete – Karlo Stipanić, water polo
best klub – Akademski stolniteniski klub Mladost
best team- Akademski vaterpolo klub Mladost
best sport worker – Marijan Žužej, water polo

for the year 1969.
best female athlete – Željka Anić, athletics
best male athlete – Predrag Miloš, swimming
best klub – Akademski plivački klub Mladost
best team- Akademski vaterpolo klub Mladost
best sport worker – Borko Vranjican, water polo

for the year 1970.
best female athlete – Đurđa Fočić, athletics
best male athlete – Vlado Janković, voleyball
best klub – Akademski judo klub Mladost
best team- Akademski odbojkaški klub Mladost – male team
best sport worker – Vicko Lučić, swimming

for the year 1971.
best female athlete – Mirjana Resler, table tennis
best male athlete – Vlado Janković, voleyball
best klub – Akademski skijaški klub Mladost
best team- Akademski vaterpolo klub Mladost
best sport worker – Radovan Lipovšćak, figure skating

for the year 1972.
best female athlete – Đurđa Fočić, athletics
best male athlete – Slobodan Kraljević, judo
best klub – Akademski plivački klub Mladost
best team- Akademski plivački klub Mladost
best sport worker – Zdravko Barišnik, judo

for the year 1973.
best female athlete – Đurđa Fočić, athletics
best male athlete – Zoran Lazić, shooting
best klub – Akademski plivački klub Mladost
best team- Akademski stolnoteniski klub Mladost – female team
best sport worker – Boris Marušić, tennis

for the year 1974.
best female athlete – Eva Majnarić, swimming
best male athlete – Goran Žuvela, judo
best klub – Akademski mačevalački klub Mladost
best team- Akademski judo klub Mladost
best sport worker – Marijan Drnić, HAŠK management

for the year 1975.
best female athlete – Branka Batinić, table tennis
best male athlete – Ozren Bonačić, water polo
best klub – Akademski plivački klub Mladost
best team- Akademski mačevalački klub Mladost – muška ekipa
best sport worker – Lovro Ratković, HAŠK management

for the year 1976.
best female athlete – Đurđa Fočić, athletics
best male athlete – Ivica Jelić, voleyball
best klub – Akademski judo klub Mladost
best team- Akademski stolnoteniski klub Mladost – female team
best sport worker – prof. dr. sc. Tomislav Lovrić, HAŠK management

for the year 1977.
best female athlete – Vlasta Maček, chess
best male athlete – Vinko Dobrić, voleyball
best klub – Akademski šahovski klub Mladost
best team- Akademski odbojkaški klub Mladost – male team
best sport worker – Ivo Marendić, swimming

for the year 1978.
best female athlete – Vesna Šeparović, swimming
best male athlete – Mirsad Galijaš, water polo
best klub – Akademski veslački klub Mladost
best team- Akademski stolnoteniski klub Mladost – female team
best sport worker – Boris Marušić, HAŠK management

for the year 1979.
best female athlete – Renata Šašak, tennis
best male athlete – Ljubomir Travica, voleyball
best klub – Akademski teniski klub Mladost
best team- Akademski stolnoteniski klub Mladost – female team
best sport worker – Miroslav Frangen, basketball
special acknowledgment – Veljko Pribić, HAŠK management
special acknowledgment – Rajko Sojanović, rowing

for the year 1980.
best female athlete – Iva Fehman, fencing
best male athlete – Ivica Jelić, voleyball
best klub – Akademski skijaški klub Mladost
best team- Akademski streljački klub Mladost – male team
best sport worker – Neven Barač, voleyball
special acknowledgment – Stevo Polojac, HAŠK management
special acknowledgment – Hidroelektra

for the year 1981.
best female athlete – Branka Batinić, table tennis
best male athlete – Miroslav Pavlaković, shooting
best klub – Akademski teniski klub Mladost
best team- Akademski odbojkaški klub Mladost – male team
best sport worker – dr. sc. Viktor Fiolić, table tennis
special acknowledgment – Bruno Orešar, tennis

for the year 1982.
best female athlete – Branka Batinić, table tennis
best male athlete – Željko Knapić, athletics
best klub – Akademski teniski klub Mladost
best team- Akademski šahovski klub Mladost
best sport worker – Josip Dokonal, HAŠK management
special acknowledgment – INA Naftaplin

for the year 1983.
best female athlete – Branka Batinić, table tennis
best male athlete – Bruno Orešar, tennis
best klub – Akademski odbojkaški klub Mladost
best team- Akademski odbojkaški klub Mladost – male team
best sport worker – Ivo Zlatar, field hockey

for the year 1984.
best female athlete – Gorana Stojnić, shooting
best male athlete – Tomislav Paškvalin, water polo
best klub – Akademski odbojkaški klub Mladost
best team- Akademski odbojkaški klub Mladost – female team
best sport worker – Stevo Polojac, HAŠK management

for the year 1985.
best female athlete – Branka Batinić, table tennis
best male athlete – Goran Prpić, tennis
best klub – Akademski stolnoteniski klub Mladost
best team- Akademski streljački klub Mladost – male team
best sport worker – Ivo Lugar, athletics

for the year 1986.
best female athlete – Branka Batinić, table tennis
best male athlete – Tomislav Paškvalin, water polo
best klub – Akademski stolnoteniski klub Mladost
best team- Akademski vaterpolo klub Mladost – male team

for the year 1987.
best female athlete – Gordana Malević, voleyball
best male athlete – Fran Vukadin, swimming
best klub – Akademski odbojkaški klub Mladost
best team- Akademski odbojkaški klub Mladost – female team
best sport worker – Željko Cerjan, tennis

for the year 1988.
best female athlete – Jasna Fazlić, table tennis
best male athlete – Tomislav Paškvalin, water polo
best klub – Akademski vaterpolo klub Mladost
best team- Akademski streljaški klub Mladost – femaleekipa
best sport worker – Pravomil Barin, rowing
special acknowledgment – Srećko Čubrić, INA Naftaplin

for the year 1989.
best female athlete – Danijela Bilbija, voleyball
best male athlete – Dubravko Šimenc, water polo
best klub – Akademski vaterpolo klub Mladost
best team- Akademski odbojkaški klub Mladost – female team
best sport worker – mr. sc. Juraj Šare, voleyball

for the year 1990.
best female athlete – Danijela Bilbija, voleyball
best male athlete – Perica Bukić, water polo
best klub – Akademski odbojkaški klub Mladost
best team- Akademski vaterpolo klub Mladost
best sport worker – Vlado Kobeščak, water polo
special acknowledgment – Irina Parhomčuk, voleyball
special acknowledgment – Neven Barač, voleyball

for the year 1991. the trophy was not awarded because of the homeland war

for the year 1992.
best female athlete – Irina Kirilova, voleyball
best male athlete – Perica Bukić, water polo
best klub – Akademski odbojkaški klub Mladost
best team- Akademski vaterpolo klub Mladost
best sport worker – Josip Šeremet, chess

for the year 1993.
best female athlete – Suzana Skoko, shooting
best male athlete – Ivan Mustapić, athletics
best klub – Hrvatski akademski veslački klub Mladost
best team- Hrvatski akademski odbojkaški klub Mladost – female team
best sport worker – Marina Žagar, synchronized swimming

for the year 1994.
best female athlete – Tamara Boroš, table tennis
best male athlete – Krešimir Čač, swimming
best klub – Hrvatski akademski stolnoteniski klub Mladost
best team- Hrvatski akademski veslački klub Mladost – coxless pair – Ninoslav Saraga i Oliver Martinov
best sport worker – prof. dr. sc. Damir Karlović, HAŠK management

for the year 1995.
best female athlete – Barbara Jelić, voleyball
best male athlete – Vjeko Kobešćak, water polo
best klub – Hrvatski akademski klub hokeja na travi Mladost
best team- Hrvatski akademski vaterpolski klub Mladost
best sport worker – Marijan Gredelj, athletics

for the year 1996.
best female athlete – Petra Banović, swimming
best male athlete – Dejan Laninović, voleyball
best klub – Hrvatski akademski atletski klub Mladost
best team- Hrvatski akademski vaterpolski klub Mladost
best sport worker – Ozren Bonačić, water polo

for the year 1997.
best female athlete – Kristina Perica, athletics
best male athlete – Ante Jakovčević, voleyball
best klub – Hrvatski akademski plivački klub Mladost
best team- Hrvatski akademski stolnoteniski klub Mladost – female team
best sport worker – Bogomir Jambrošić, fencing

for the year 1998.
best female athlete – Eldijana Aganović, table tennis
best male athlete – Gordan Kožulj, swimming
best klub – Hrvatski akademski veslački klub Mladost
best team- Hrvatski akademski odbojkaški klub Mladost
best sport worker – Ivanka Pavlaković, shooting

for the year 1999.
best female athlete – Suzana Cimbal, shooting
best male athlete – Gordan Kožulj, swimming
best klub – Hrvatski akademski vaterpolski klub Mladost
best female team- Hrvatski akademski stolnoteniski klub Mladost
best male team- Hrvatski akademski veslački klub Mladost – coxless pair – Ninoslav Saraga i Oliver Martinov
best sport worker – Ante Čičin Šain, water polo
special acknowledgment – Vjekoslav Delimar, HAŠK management

for the year 2000.
best female athlete – Ivana Brkljačić, athletics
best male athlete – Tomislav Smoljanović, rowing
best klub – Hrvatski akademski plivački klub Mladost
best female team- Hrvatski akademski stolnoteniski klub Mladost
best male team- Hrvatski akademski veslački klub Mladost – coxless pair – Ninoslav Saraga i Oliver Martinov
best sport worker – Josip Jelić, field hockey

for the year 2001.
best female athlete – Eldijana Aganović, table tennis
best male athlete – Gordan Kožulj, swimming
best klub – Hrvatski akademski atletski klub Mladost
best female team- Hrvatski akademski stolnoteniski klub Mladost
best male team- Hrvatski akademski veslački klub Mladost – part of the national eight – Tomislav Smoljanović i Oliver Martinov
best sport worker – Gordan Tomas, swimming

for the year 2002.
best female athlete – Ivana Brkljačić, athletics
best male athlete – Siniša Ergotić, athletics
best klub – Hrvatski akademski veslački klub Mladost
best female team- Hrvatski akademski odbojkaški klub Mladost
best male team- Hrvatski akademski vaterpolski klub Mladost
best sport worker – Nikola Bralić, rowing

for the year 2003.
best female athlete – Eldijana Bensten, table tennis
best male athlete – Aleksej Puninski, swimming
best klub – Hrvatski akademski hokejski klub Mladost
best female team- Hrvatski akademski odbojkaški klub Mladost
best male team- Hrvatski akademski water polo klub Mladost
best sport worker – Vladimir Mikulec, athletics

for the year 2004.
best female athlete – Petra Banović, swimming
best male athlete – Darko Limov, fencing
best klub – Hrvatski akademski stolnoteniski klub Mladost
best female team- Hrvatski akademski stolnoteniski klub Mladost
best male team- Hrvatski akademski odbojkaški klub Mladost
best sport worker – Borislav Damjanić, swimming

for the year 2005.
best female athlete – Suzana Cimbal Špirelja, shooting
best male athlete – Gordan Kožulj, swimming
best klub – Hrvatski akademski mačevalački klub Mladost
best female team- Hrvatski akademski odbojkaški klub Mladost
best male team- Hrvatski akademski plivački klub Mladost
best sport worker – Zlatko Dežđek, field hockey

for the year 2006.
best female athlete – Danijela Grgić, athletics
best male athlete – Zdenko Kožul, chess
best klub – Hrvatski akademski plivački klub Mladost
best female team- Hrvatski akademski odbojkaški klub Mladost
best male team- Hrvatski akademski plivački klub Mladost
best sport worker – Željko Grabušić, athletics

for the year 2007.
best female athlete – Andrea Bakula, table tennis
best male athlete – Saša Imprić, swimming
best klub – Hrvatski akademski hokejski klub Mladost
best female team- Hrvatski akademski stolnoteniski klub Mladost
best male team- Hrvatski akademski plivački klub Mladost
best sport worker – Aleksandar Seleznev, swimming

for the year 2008.
best female athlete – Tamara Boroš, table tennis
best male athlete – Jurica Grubišić, athletics
best klub – Hrvatski akademski odbojkaški klub Mladost
best female team- Hrvatski akademski stolnoteniski klub Mladost
best male team- Hrvatski akademski water polo klub Mladost
best sport worker – Vladimir Lasić, dr. rowing

for the year 2009.
best female athlete – Mirela Đurak, table tennis
best male athlete – Jurica Grubišić, athletics
best klub – Hrvatski akademski veslački klub Mladost
best female team- Hrvatski akademski stolnoteniski klub Mladost
best male team- Hrvatski akademski odbojkaški klub Mladost
best sport worker – Žarko Martinek, athletics

for the year 2010.
best female athlete – Mateja Jeger, table tennis
best male athlete – Aleksej Puninski, swimming
best klub – Hrvatski akademski hokejski klub Mladost
best female team- Hrvatski akademski stolnoteniski klub Mladost
best male team- Hrvatski akademski veslački klub Mladost – dubbel scull – Martin and Valent Sinković
best sport worker – Zoran Sumajstorčić, rugby

for the year 2011.
best female athlete – Suzana Cimbal Špirelja, shooting
best male athlete – Jurica Grubišić, athletics
best klub – Hrvatski akademski klub sinkroniziranog Mladost
best female team- Hrvatski akademski stolnoteniski klub Mladost
best male team- Hrvatski akademski hokejski klub Mladost
best sport worker – Zoran Emeršić, rowing

for the year 2012.
best female athlete – Mateja Jeger, table tennis
best male athlete – Josip Pavić, water polo
best klub – Hrvatski akademski veslački klub Mladost
best female team- Hrvatski akademski stolnotenski klub Mladost
best male team- Hrvatski akademski veslački klub Mladost –double scull – Martin and Valent Sinković
best sport worker – Igor Brigljević, swimming

for the year 2013.
best female athlete – Katarina Radoš, swimming
best male athlete – Ivan Levaj, swimming
best klub – Hrvatski akademski plivački klub Mladost
best female team- Hrvatski akademski odbojkaški klub Mladost
best male team- Hrvatski akademski veslački klub Mladost
best sport worker – Nikola Bralić, rowing

for the year 2014.
best female athlete – Sandra Perković, athletics
best male athlete – Ivan Levaj, swimming
best klub – Hrvatski akademski veslački klub Mladost
best female team- Hrvatski akademski odbojkaški klub Mladost
best male team- Hrvatski akademski veslački klub Mladost
best sport worker – Goran Nuskern, rowing

for the year 2015.
best female athlete – Sandra Perković, athletics
best male athlete – Zvonimir Ivašković, athletics
best klub – Hrvatski akademski veslački klub Mladost
best female team- Hrvatski akademski odbojkaški klub Mladost
best male team- Hrvatski akademski veslački klub Mladost – double scull – Martin and Valent Sinković
best sport worker – Nikola Bralić, rowing

for the year 2016.
best female athlete – Sandra Perković, athletics
best male athlete – Luka Bukić, water polo
best klub – Hrvatski akademski veslački klub Mladost
best female team- Hrvatski akademski odbojkaški klub Mladost
best male team- Hrvatski akademski veslački klub Mladost – double scull – Martin and Valent Sinković
best sport worker – Edis Elkasević, athletics

 

O nama